Bestyrelsens arbejdsområder

Bestyrelsens arbejdsopgaver – besluttet på konstituerende bestyrelsesmøde

14. februar 2017
Formand
Kjeld Bertelsen
  • Ansvarlig for bestyrelsens arbejde, bestyrelsesmøder, generalforsamling samt klubbens aktiviteter
  • Kontaktperson og delegeret i DFfR´s interesse netværk, coastal roning og Ro netværk Nordsjælland
  • Kontakt til sponsorer
  • Opdatering og vedligehold af roklubbens hjemmeside
  • Ajourføring af klubbens digitale kalender
  • Information til medlemmer (via post, mail, opslag, hjemmeside)
  • PR for klubben (Facebook, lokale aviser, foldere)
   
Kasserer
Hanne Algreen-Ussing
  • Dagligt ansvar for ind- og udbetalinger
  • Medlemsregistrering, ajourføring af data f.eks. post- og mailadresser samt udlevering af nøgler til klubben
  • Revideret regnskab og budget
   
Referent
Fennella Røssel
  • Referent ved bestyrelsesmøder
   
Næstformand og Kaproningschef
Henrik Winther
  • Udtagelse samt tilmelding af kaproningshold
  • Ansvarlig for motionsrum og redskaber
   
Rochef
Mikko Østergård
  • Organisering af svømmeprøver og kæntringsøvelser i forbindelse med roskole forløb
  • Tilrettelæggelse og afholdelse af roskole samt organisering af styrmandskurser i samarbejde med roskole udvalg
  • Organisering af fællesroning
  • Kontaktperson og delegeret i DFfR´s interesse netværk, coastal roning og Ro netværk Nordsjælland
  • Turarrangementer
  • Ansvarlig for udlån af både og gæsters overnatning i klubben
   
Materielforvalter
Jan Poulsen
  • Ansvarlig for ro bassin
  • Ansvarlig for ro materiel og bådvogne
   
Ungdomsleder
Linea Bruhn
  • Kontaktperson vedr. ungdomsroernes træning og deltagelse i relevante konkurrencer m.v.
   
Ad hoc opgaver
Frank Lass
 


Vær venligst opmærksom på at opgaverne endnu ikke er udførligt defineret for de forskellige bestyrelsesmedlemmer.

Uden for bestyrelsen:

Biksbestyrer
Hans-Erik Hall

  • Ansvar for drift af Biksen
  • Indkøb af forbrugsartikler i roklubben

Husforvalter
Kaus Pihl Jensen

  • Ansvar for vedligehold af hus og have
  • Kontaktperson for husets håndværkere
Ungdomsrochef
Kathe Rasmussen
  • Overordnet ansvar for instruktion og uddannelse af ungdomsroere
  • Koordinering med rochef og kaproningschef.
   

 

Bestyrelsen

Referent
Fennella Røssel
Fennella Røssel
+4522437685
Ad hoc opgaver
Frank Lass
Frank Lass
+4530508199
Kasserer
Hanne Algreen-Ussing
Hanne Algreen-Ussing
+4521791166
Næstformand
Henrik Winther
Henrik Winther
+4522704931
Materielforvalter
Jan Poulsen
Jan Poulsen
+4530791720
Formand
Kjeld Bertelsen
Kjeld Bertelsen
+4540527610
Ungdomsafd.
Linea Løwenheim Bruhn
Linea Løwenheim Bruhn
+4528687215
Rochef
Mikko Østergård
Mikko Østergård
+4530421880
Suppleant
Anne Hoffmeyer Wæhrens
Anne Hoffmeyer Wæhrens
+4521490998
Suppleant
Clara Højland Christensen
Clara Højland Christensen
+4551900262

Aktiviteter

Henter begivenheder...

Nyheder

Nyt gulv i træningslokalet

Nyt gulv i træningslokalet

Den 27. oktober har vi "Store Vaskedag",...
10. oktober 2018 21:04
"Store vaske dag" 27. oktober kl. 9

"Store vaske dag" 27. oktober kl. 9

I lighed med tidligere år holder vi "Sto...
10. oktober 2018 15:48
Velkommen til Tibberupskolen!

Velkommen til Tibberupskolen!

Tibberupskolen i Espergærde bliver den f...
23. september 2018 14:36
Biksen modtager nu MobilePay betaling

Biksen modtager nu MobilePay betaling

Det er nu blevet nemmere end nogensinde,...
12. september 2018 18:37
Trygfonden sponsorerer nye veste!

Trygfonden sponsorerer nye veste!

Et af Trygfondens fokus områder er sikke...
1. september 2018 12:40
Se alle nyheder